✅ Pārbaudes bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumos

Sertifikācija ir nepārtraukts process, ko uzrauga un īsteno kontroles institūcija, cieši sadarbojoties gan ar pakalpojuma pasūtītāju – operatoru, gan ar citām valsts institūcijām. 

Operatori visbiežāk iesaistās sertifikācijas procesā vasaras periodā, kad notiek aktīvā sezona un tiek veiktas ikgadējās plānveida pārbaudes. Tās sākas no 25. maija – pēc tam, kad Lauku atbalsta dienestā (LAD) ir iesniegti aktuālie platību pieteikumi – un turpinās līdz 30. septembrim. Pārbaudes laikā iegūtā informācija un konstatētās neatbilstības tiek apkopotas un iesniegtas LAD datu apstrādei, kas jāveic līdz 1. oktobrim. Atklātās neatbilstības tiek nosūtītas arī Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Savukārt Valsts augu aizsardzības dienestam tiek nodota informācija par lauku statusu tajos gadījumos, kad tiek audzēts veģetatīvi pavairojamais sēklas materiāls. Šie dati tiek sagatavoti par uzņēmumiem, kas ir reģistrēti kā sēklaudzētāji.

Viena no biežāk sastopamajām neatbilstībām ir nebioloģisku resursu iegāde bez iepriekš saņemtas atļaujas. Šādas atļaujas ir nepieciešamas gan nebioloģiskas izcelsmes sēklas materiāla, gan nebioloģisku dzīvnieku iegādei. Sēklas materiālam atļaujas tiek izsniegtas individuāli vai arī noteiktas Vispārīgajā atļaujā. Ja tiek iegādātas sēklas no sugām, kas ietvertas Vispārīgajā atļaujā (piemēram, zālāju sēklu maisījumi), informācija par šo iegādi obligāti jāreģistrē Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) reģistrā.

Atļauja nebioloģiska dzīvnieka iegādei ir jānoformē pirms dzīvnieka iegādes veikšanas. Tā ir derīga vienu gadu no izsniegšanas brīža, kas ļauj ieplānot dzīvnieku iegādi laikus. Informāciju par tirgū pieejamiem bioloģiskajiem dzīvniekiem iespējams apskatīt Lauksaimniecības datu centra (LDC) sludinājumu sadaļā.

Bioloģiskās produkcijas izcelsmes pārbaude ir tikpat nozīmīga kā citi kontroles posmi. Ikvienam, kas plāno iegādāties bioloģisku produktu, pirms pirkuma būtu jāpārliecinās par tā atbilstību prasībām. Pašlaik sertifikāti tiek izsniegti TRACES sistēmā, kur iespējams pārbaudīt gan produktu esamību, gan to statusu. Sistēmā produkti ir klasificēti kā bioloģiski, pārejas perioda vai nebioloģiski. Ja viens un tas pats produkts tiek iegūts gan bioloģiskajās platībās, gan pārejas perioda teritorijās, sertifikātā tas tiek norādīts kā pārejas perioda produkts. Savukārt produkti no platībām, kur pārejas periods tikai uzsākts, sertifikātā vēl netiek iekļauti.

Vēl viena bieži sastopama neatbilstība ir nepietiekami un nepilnīgi izstrādāts Piesardzības plāns. Mēs esam novērojuši, ka joprojām tiek pievērsta pārāk maza uzmanība iespējamajiem produkcijas piesārņojuma avotiem, kā rezultātā trūkst skaidri definētu pasākumu šo risku mazināšanai vai novēršanai. Iepriekš jau esam uzsvēruši nepieciešamību izveidot buferjoslas un aizsargstādījumus. Vēlamies arī atgādināt, ka graudu tīrīšanu un kaltēšanu drīkst veikt tikai tādos uzņēmumos, kas ir pakļauti kontroles institūciju uzraudzībai – pretējā gadījumā produkts zaudē bioloģiskā produkta statusu.

Ne mazāk būtiska ir saimnieciskās darbības pienācīga reģistrācija – tas attiecas gan uz “Lauku vēstures” uzturēšanu, gan uz saimniecisko darījumu uzskaiti grāmatvedības sistēmā un darījumu apliecinošo dokumentu saglabāšanu. Reģistrācija jāveic gan papīra formātā, gan elektroniski. Saimniecībās, kurās tiek turēti dzīvnieki, visu gadu ir rūpīgi jāuzrauga to veselības stāvoklis. Ja ir izmantoti medikamenti, to lietošana obligāti jāfiksē “Veterināro pasākumu žurnālā”. Jāņem vērā, ka pēc medikamentu lietošanas realizācijas nogaidīšanas periods ir divreiz ilgāks nekā norādīts uz zāļu iepakojuma.

Noslēdzoties aktīvajai sezonai, tiek apkopota iegūtā informācija un izvērtēti saimniecību riski, uz kuru pamata tiek plānotas ārpuskārtas pārbaudes. Šajās pārbaudēs uzmanība tiek pievērsta gan iepriekš konstatētajām neatbilstībām, gan arī produkcijas daudzumam, tās uzglabāšanas un nodalīšanas kārtībai, kā arī dzīvnieku turēšanas apstākļiem.