Aktuālie raksti

🌱 Sākam projektu “Iepazīsti bioloģisko lauksaimniecību”! 🌱

🎉 Ar prieku paziņojam, ka SIA “Sertifikācijas un testēšanas centrs” ir uzvarējis Cēsu novada kultūras projektu konkursā un uzsāk projekta “Iepazīsti bioloģisko lauksaimniecību” īstenošanu!

Pārbaudes bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumos

Sertifikācija ir nepārtraukts process, ko uzrauga un īsteno kontroles institūcija, cieši sadarbojoties gan ar pakalpojuma pasūtītāju – operatoru, gan ar citām valsts institūcijām.

Vai ir vērts ieguldīt laiku un naudu bioloģiskās sertifikācijas apmācībās?

Bioloģiskās lauksaimniecības izglītība ne tikai veicina ilgtspējīgas un videi draudzīgas saimniekošanas prakses, bet arī uzlabo lauksaimnieku konkurētspēju strauji augošajā bioloģiskās produkcijas tirgū. Taču nereti rodas jautājums – vai maksāt par šādām apmācībām tiešām ir pamatoti, vai arī sabiedrībai un uzņēmējiem būtu jābūt iespējai piekļūt šīm būtiskajām zināšanām bez maksas?

Eiropas dalībvalstu bioloģiskās lauksaimniecības politikas virzieni un mērķi

ES Zaļā kursa ietvaros dalībvalstīs divos gados (2022, 2023) tapis KLP pasākumu plāns. To skaitā soļi, kā līdz 2030. gadam par 55% samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Mēslošanas līdzekļi bioloģiskajā lauksaimniecībā

Kultūraugu mēslošana ir svarīga, tās būtība ir nodrošināt augus ar barības vielām, lai tie varētu spēcīgi augt, veselīgi attīstīties un priecēt saimnieku ar stabilu ražu. Bioloģiskajā lauksaimniecībā augsnes auglības uzturēšanai un ražas iegūšanai var izmantot organiskas izcelsmes un minerālas izcelsmes mēslošanas līdzekļus. Organiskie mēsli ir visu veidu pakaišu un bezpakaišu kūtsmēsli, virca, putnu mēsli, dažāda veida komposti, salmi, zaļmēslojuma augi, pelni, zāģu skaidas, kūdra un sapropelis.

Kā pareizi iesniegt apmācību dokumentus LAD?

Lai pieteiktos atbalstam, lauksaimniekiem ir svarīgi iesniegt dokumentus, kas apliecina kvalifikācijas celšanas kursu apguvi. Ja Jums ir izsniegts apmācību dokuments (kvalifikāciju apliecinošs dokuments) pēc 2023. gada 1. janvāra, tad šis dokuments ir derīgs iesniegšanai Lauku atbalsta dienestā (LAD).

Bioloģisko produktu marķējums

Cik bieži mēs kā patērētāji veikalu plauktos meklējam un atpazīstam bioloģiskos produktus? Vai mēs atpazīstam bioloģisko produktu marķējumā zaļo ekolapiņu un saprotam norādīto informāciju?

Augsnes analīzes ilgtspējīgai saimniekošanai

Augsnes analīzes ir ļoti svarīgas bioloģiskajām saimniecībām, jo tās palīdz lauksaimniekiem izprast savas augsnes barības vielu līmeni un veselību. Bioloģiskās lauksaimniecības prakse lielā mērā ir atkarīga no augsnes ekosistēmas veselības, lai iegūtu augstas kvalitātes ražu. Tāpēc ir svarīgi nodrošināt, lai augsne būtu bagāta ar barības vielām un tai būtu līdzsvarots pH līmenis, lai atbalstītu augu augšanu un attīstību.

Biodinamiskā lauksaimniecība: Ilgtspējīgas saimniekošanas pieeja

Biodinamiskā lauksaimniecība ir ilgtspējīgas lauksaimniecības metode, kas balstās uz holistisku pieeju zemkopībai un lopkopībai, integrējot ekoloģiskos, sociālos un ekonomiskos aspektus. Šī pieeja uzsver cieņu pret dabas cikliem, augsnes auglības saglabāšanu un bioloģiskās daudzveidības veicināšanu.​

Uz zināšanu apguvi balstīta pieeja profesionālajai izglītībai

SIA “Sertifikācijas un testēšanas centrs” piedāvā kvalitatīvas apmācības dažādu jomu speciālistiem

Bioloģiskā lauksaimniecība kļūst arvien nozīmīgāka ilgtspējīgas un videi draudzīgas saimniekošanas kontekstā. Apgūstot ar bioloģisko lauksaimniecību saistītas zināšanas un prasmes, lauksaimnieki var ne tikai uzlabot savas saimniecības produktivitāti un ilgtspēju, bet arī iegūt konkurētspēju tirgū.

Šādas mācības nodrošina padziļinātu izpratni par bioloģiskās lauksaimniecības principiem, augsnes auglības uzturēšanu, kaitēkļu un slimību dabisko kontroli, kā arī bioloģisko produktu sertifikācijas un marķēšanas prasībām. Dalībniekiem ir iespēja mācīties no pieredzējušiem speciālistiem, dalīties ar citiem saimniekiem un iegūt praktiskās iemaņas, kas nepieciešamas veiksmīgai bioloģiskajai saimniekošanai.

Šīs zināšanas palīdz ne tikai paaugstināt ražošanas efektivitāti, bet arī nodrošina atbilstību jaunākajiem normatīvajiem aktiem, kas ir būtiski tiem, kas vēlas saņemt Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībā.

Starptautiskā skolu ēdināšanas diena – 14.marts. Aicinājums piedāvāt veselīgu, ilgtspējīgu un bioloģisku maltīti visiem bērniem Eiropā. 

Starptautiskajā skolu ēdināšanas dienā, skolēni kopā ar IFOAM Organics Europe un ICLEI Europe delegātiem Eiropas lēmumu pieņēmējiem Strasbūrā, iepazīstināja ar aicinājumu nodrošināt veselīgu, ilgtspējīgu un bioloģisku ēdināšanu skolās, kā arī, integrēt skolās visaptverošu pārtikas izglītību. Uzaicināts parlamenta deputāts no sociālistiem un demokrātiem Dario Nardella, skolēnu delegācija no Markgräflera ģimnāzijas (Vācija), iesaistījās dinamiskā diskusijā ar galvenajām personām, tostarp Strasbūras mēri Žannu Barsegjanu, Eiropas Parlamenta deputātiem no visām politiskajām partijām, ES lauksaimniecības un pārtikas, ES komisāru, Oliveru Hansenu, Kristofu Avēru Hansenu. Várhelyi.

20 gadi bioloģiskajā lauksaimniecībā.

Pirms 20 gadiem SIA „Sertifikācijas un testēšanas centrs” (turpmāk- STC) uzsāka jaunu darbības jomu – bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumu sertifikāciju. Tolaik jēdziens “bioloģiskā lauksaimniecība” bija vēl mazzināms, kaut gan interese par zaļo kustību bija jau aizsākusies 90 gados, kad zinātnieks Imants Heinackis ap sevi pulcēja domubiedru grupu un, piesaistot zinātniekus un praktiķus no Vācijas, Latvijas lauksaimnieki tika iepazīstināti ar biodinamiskās lauksaimniecības filozofiju.